A Veganuár a „vegán január” szóösszetétel rövidítése. A vegán életmód kipróbálására biztató kezdeményezés 2014-ben Angliából, egy nonprofit szervezettől indult útjára (Veganuary néven), Magyarországra pedig 5 éve gyűrűzött be a harminc napos kihívás – nálunk a Prove.hu karolta fel. A kihívás lényege, hogy egy hónapon keresztül a résztvevő nem fogyaszt állati eredetű élelmiszereket, és nem használ állati eredetű hozzávalókat tartalmazó termékeket. Hiszed vagy sem, már egyetlen hónap életmódváltásnak is van érzékelhető hatása a környezetre és az egészségre nézve. Elmondjuk, miért érdemes nem-vegán konyhával rendelkező vendéglátósként Neked is szerepet vállalnod az év eleji kampányban!
Mert trendi!
A vegán és a flexitáriánus étkezés, valamint a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások és élelmiszeripar évek óta erősödő, egyre nagyobb piacot teremtő trendet jelentenek a világban és hazánkban egyaránt. A Veganuár kihívásnak 2023-ban körülbelül 55.000 regisztrált résztvevője volt Magyarországon, de szép számmal akadtak olyanok is, akik nem csatlakoztak az erre a célra indított támogató platformhoz, hanem saját elhatározásból teljesítették a küldetést. A Veganuárhoz kapcsolódó bejegyzések, cikkek, megosztások év elején fő témái a közösségi médiának és a tömegmédiának egyaránt. Mivel a Veganuár nem elköteleződés, hanem kihívás, széles tömegeket képes megszólítani. A Veganuárhoz vegán kínálattal csatlakozó vendéglátóhely kommunikációs előnyre tesz szert a kihívást vállalók elérésében.
Mert jó a bolygónak!
A hús- és tejipar egyike a leginkább környezetterhelő iparágaknak: a mezőgazdasági területek 70 %-a (a hasznos talajterületek 30%-a) szolgálja ki valamilyen módon a haszonállatok tartását (legelőként vagy takarmánytermesztésre), és az öntözés-itatás révén egy kiló hús előállításához akár 100 ezer liter vízre is szükség lehet (míg ugyanennyi búzához pusztán ezerre). Egy 2006-os jelentésben az ENSZ megállapította, hogy az élelmiszertermelés céljából történő állattartás több üvegházhatású gázt termel, mint a világon az összes autó és teherautó együttvéve. A világ hústermelése 2050-ig várhatóan a duplájára fog nőni – ezzel az irammal a bolygó nem lesz képes lépést tartani. A vegán alternatívák mindenképpen lassítják a káros tendenciákat.
Mert színesíti a kínálatodat!
A gasztronómia és a vendéglátás egy soha véget nem érő tanulási folyamat. A jóléti társadalom biztosította bőség lehetővé tette, hogy a legkülönfélébb húsokat a legváltozatosabb módon készítsük el. Manapság azonban egyre több az intő jel arra nézve, hogy tegyünk egy lépést hátra, és – ha kell – tanuljuk újra a zöldségek felhasználását! Fehérjében gazdag hüvelyesek, gombák, gabonafélék és olajos magvak széles választéka áll rendelkezésre, hogy kiváltsuk a húst. A bowl-mánia lehetővé teszi, hogy színes és változatos, növényi alapú tálakkal kedveskedjünk a vendégeknek. Az indiai és a távol-keleti konyha rengeteg inspirációt kínál az állati eredetű élelmiszerektől mentes fogások elkészítésére. Az új, vegán fogások, vagy a húsos fogások vegán alternatívái üde színfoltjai lesznek az étlapnak, melyek egy újfajta vendégkört is leköteleznek.
Mert szélesíti a látókört!
Egy párhetes vegán életmód-kóstoló arra mindenképpen elegendő, hogy új kalandokra csábítson és új, izgalmas kihívásokat támasszon. Teret nyújt a kísérletezésnek, és általa eddig kevésbé ismert vagy használt ízkombinációkat fedezhetsz fel, melyek a kínálatodban is megállják a helyüket.
Mert nem erőszak a disznótor!
Hát még a Veganuár! A Veganuár egy játékos kihívás, amit nem béklyóként, hanem egy újfajta szabadságként érdemes megélni. Ha csak egy hétig csatlakozol vegán kínálattal a Veganuárhoz, máris új oldalát mutattad be a vendéglátóhelyednek. Ha inkább később, a húshagyó kedd utáni hagyományos böjti időszak alatt kísérleteznél a vegán konyhával, a Veganuár kiváló tanulási lehetőség.
Bármilyen mélységben merülsz is el a vegán konyha rejtelmeiben, a METRO-ban kiváló alapanyagokat találsz hozzá, a METRO Gasztroakadémia képzései pedig támpontokat adnak a vegán vagy húsmentes fogások elkészítéséhez!