A köztudatban a reggeli a nap legfontosabb étkezéseként él – ennek ellenére a hétköznapokban sokan hanyagolják, és a „gallér mögé bedobott” kávéra, jó esetben pár szem kekszre szorítkoznak. Annál nagyobb becsben tartják a szállásvendégek: ők a reggelit nemcsak táplálékbevitelre, hanem önkényeztetésre, új ízek felfedezésére használják, és alapvetően a nap méltó indítását szolgáló társasági eseményként tekintenek rá. A vendéglátóipari szegmensben ezért a reggeliztetés továbbra is kiemelt szolgáltatásnak számít.
Nagyobb választék, nagyobb élelmiszerbiztonság
A vendéglátóhelyek által biztosított kínálat érzékelhetően bővült a reggeliztetésben, köszönhetően részben a hotelek besorolási, minősítő rendszerének, amely ezt a területet szigorúan szabályozza. Ha egy szállás nagyobb presztízst adó, magasabb minősítést szeretne, gondoskodnia kell különböző típusú ételekről már a reggeliztetés során is. Természetes fejlődési folyamat, hogy az élelmiszer-intoleranciával vagy élelmiszerallergiával élő vendégek részére nyújtott, biztonságosan fogyasztható ételkínálat is egyre szélesebb körben elérhető a szálláshelyeken.
Lokális kínálat, mint hozzáadott érték Új trendként van jelen az a korábban csak elszórtan tapasztalható kezdeményezés, hogy a reggeli svédasztalon egy „lokális sarkot” tartanak fenn a helyi specialitásoknak, hagyományos helyi ízeknek a szálláshely közvetlen közeléből származó alapanyagokból és termékekből válogatva. A lokális kínálat megléte a fenntarthatóságot erősíti és hozzáadott értéket képvisel a szálláshelyeken: Vas megyében például dödölle, Zalában prósza, Kecskemét vonzáskörzetében helyi baracklekvár, a Nyírségben kézműves hentesáru kerülhet az asztalra. Így válik a reggeli hagyományápolássá, kulináris ismeretterjesztéssé a szálláshelyen!
Távol-keleti vendégeknek távol-keleti ízek A turizmus újbóli fellendülésének köszönhetően hazánkba ismét sok külföldi vendég érkezik – hosszas kihagyás után immár a Távol-Keletről is jönnek turisták. A japán és kínai vendégek ízek iránti nyitottságára és felfedező kedvére nem lehet panasz, ők tízóraira, ebédre, uzsonnára, vacsorára, de még késő este is szívesen kóstolnak helyi jellegzetességeket. Reggelijük azonban kifejezetten visszafogott, és a nap első étkezése során örömmel fogadják az általuk megszokott ízeket: a távol-keleti teákat, leveseket, fermentált zöldségeket. Az általuk látogatott, fejlettebb szállodák reagáltak ezekre az igényekre, és behozták kínálatukba a fenti preferált termékeket.
Mi lett veled, brunch? A kétezres évek óta a brunch (breakfast + lunch) műfajának felfutását és meghonosodását láthattuk, ám tündöklésének a pandémia véget vetett, és úgy tűnt, ez a lehetőség háttérbe szorult a vendéglátóhelyeken. 2023 nyarától azonban újra berobbant a kései, kiadós, ráérős reggeli trendje: olyannyira, hogy Budapesten már vannak olyan éttermek, melyek büszkén kommunikálják, hogy egész nap reggelit kínálnak! A távmunkában, kötetlen munkaidőben dolgozó, jól szituált fiatalok, akik nem ritkán délben kelnek, hálásan fogadták a vendéglátóipar e figyelmességét.
Élmény reggelire Mint az éttermekkel szemben támasztott elvárásokban általában, a reggelinél is felbukkan az élménykeresés igénye a vendég részéről. Ezt az igényt szolgálják ki többek között az úgynevezett live station-ök, melyek lehetőséget adnak arra, hogy a vendégnek egyedileg készítsék el a reggelijét: jellemzően tojásételeket, meleg fogásokat. A live station-ök egyedi színfoltjai a smoothie és friss juice készítő állomások, ahol a legkülönfélébb variációkban készítik el a tápláló, rostos és vitamindús zöldség- és gyümölcsitalokat.
Gabonapelyhek helyett superfoodok Az egészséges étkezés elterjedésével párhuzamosan a gabonapelyhek háttérbe szorultak a reggeliztetésben: bár a családjukkal üdülő gyerekek továbbra is fogyasztják a színes, édes pelyheket, ez inkább annak szól, hogy otthon nem férnek hozzá ehhez a cukros reggelihez. A gabonapelyhek helyét átvették a müzlik és granolák, ezek a magas rosttartalmú reggeli superfoodok, melyeket magvakkal, aszalt gyümölcsökkel megszórva fogyasztanak a vendégek. A tej mellett pedig magától értetődően felsorakoznak a növényi italok is.
Rusztikus tálalás, reggeli kosár Tálalásban dominál a svédasztal, a kontinentális reggeli szokása eltűnt a süllyesztőben. A kis vidéki szálláshelyeken, vendégházakban egy különösen kedves reggeliztető trend bukkant fel: a helyi termékekből válogatott rusztikus reggeli kosár. A tálalásban érhető tetten a szálláshelyek azon költségcsökkentő törekvése, hogy a kisadagos, porciózott termékeket megpróbálják kivezetni, hiszen ezekből gyakran csomagolnak útravalót az élelmes vendégek, és a csomagolás után is költség keletkezik. A reggeli kínálóasztalon ezért megjelentek a lédig pástétomok, szendvicskrémek, vajak és lekvárok. Változik a felvágottas kínálótál is, a korábbi szimmetrikus rendezettséget az időhiány miatt egyre inkább a rusztikusan egymásra halmozott szeletek kócos bája váltja fel.