A felelős beszerzés garanciái: tanúsító címkék

Olvasási idő : 2 Perc
A felelős beszerzés garanciái: tanúsító címkék

A felelős beszerzés alapja a tudatosan megválasztott beszerzési forrás. Igen ám, de honnan lehet tudni, hogy a termék fenntartható forrásból, tisztességes termelésből származik? Szerencsére a legtöbbször elegendő a termék csomagolását megvizsgálni: a termékek minősítésével több szervezet is foglalkozik, és a sikeres szereplést gyakran jelölőcímkével igazolják. Lássuk a legfontosabbakat!

Méltányos módon állították elő a terméket?

A FAIRTRADE egy címkével jelzett rendszer, amelybe civil szervezetek és termelői érdekképviseletek tartoznak. A rendszer garantálja, hogy a terméket tisztességes áron vették át a termelőktől, illetve, hogy azok előállítása során tiszteletben tartják az emberi jogokat, például nem alkalmaznak kényszermunkát, és tiszteletben tartják a környezetet.

Helyben, hagyományosan készítették?

A hagyományos módon előállított, az adott régióból származó termékek vásárlásával is támogathatjuk a fenntartható élelmiszertermelést. A helyi különlegességeket és azok megnevezéseit uniós oltalom védi (pl. gönci barack, makói hagyma), de az országok saját minősítő rendszereket is fenntartanak. Magyarországon a Magyar Termék védjegycsalád segíti a hazai termékek könnyű és egyértelmű azonosíthatóságát. (Magyar Termék, Hazai Termék, Hazai Feldolgozású Termék, Magyar Szolgáltatás, Kiváló Termék, Zöld Termék). 

A Hungarikum védjegyet a magyarság csúcsteljesítményeinek számító minősített termékek használhatják az Agrárminisztérium engedélyével. 

 

A környezettel harmóniában termelték?

AZ ORGANIC AGRICULTURE Europe elnevezésű rendszer biztosítja, hogy a termelés során környezet- és állatbarát eljárásokat alkalmaznak. A bio termelési módszerre vonatkozó szabályok Európa-szerte azonosak, az importált termékekre is azonos követelmények vonatkoznak. 
Az ökotermékek jelölésére az EU „bio” logója szolgál, minden kiskereskedelmi forgalomba kerülő csomagolt terméken ezt a logót kell használni. Esetenként a csomagolásokon láthatunk más kiegészítő logókat is, ezek használata többletkövetelményekhez kötött. A „bio” logó alatt szerepel a terméket előállító vállalkozás tanúsítójának kódja, valamint a mezőgazdasági alapanyagok termelésének helye.

A vízi élővilágot tiszteletben tartja?

Az ASC (Aquaculture Stewardship Council) program a környezeti és társadalmi szempontból felelős módon tenyésztett (akvakultúrás) halakra és más tengeri élőlényekre vonatkozik. Az emblémát a termékeken csak abban az esetben szabad feltüntetni, ha az eladó rendelkezik a tanúsítvánnyal. Ez még akkor is így van, ha a termék maga tanúsított.

Milyen hatással van az erdőkre?

Az FSC (Forest Stewardship Council) olyan rendszer, amely igazolja, hogy az erdő kezelése során ügyelnek rá, hogy megőrizzék a biológiai sokféleséget, hogy az erdő a helyi lakosok és dolgozók érdekeit szolgálva a gazdasági életképességéhez is hozzájáruljon. A termékeken megtalálható az embléma.

A PEFC (Program for Endorsement of Forest Certification) a fenntartható erdőgazdálkodás biztosítására szolgáló program. A program a kis erdőbirtokosokat támogatja. A termékeken megtalálható az embléma.

Az RTRS (Roundtable for Responsible Soy) tanúsítvány igazolja, hogy a szója (akár nyersanyagként, akár összetevőként vagy melléktermékként) környezetvédelmi szempontból helyes, társadalmi szempontból megfelelő és gazdaságilag életképes, erdőirtással nem járó folyamatból származik.

Az RSPO (Roundtable Sustainable Palm Oil) olyan rendszer, amely elősegíti az erdőirtás csökkentését, a biodiverzitás megőrzését és a vidéki települések megélhetésének tiszteletben tartását szolgáló módszereket. A tanúsított termékeken az embléma megjelenhet, de előfordul, hogy a csomagoláson a tanúsítás nincs feltüntetve.
 

A képződő hulladékkal mi lesz?

Az otthon is komposztálható csomagolást egy embléma jelzi, amely azt jelenti, hogy az EN 13432 európai szabvány szerint 52 héten belül környezeti hőmérsékleten (20-30°C) lebomló csomagolásról van szó. A tanúsítást végző szerv neve és hivatkozási száma az embléma mellett található. Az ilyen csomagolóanyagok a gyümölcs- és zöldséghéjjal együtt komposztálhatók.
Az iparilag komposztálható csomagolást egy embléma jelzi, amelynek megfelelően a csomagolást meghatározott létesítményben kell összegyűjteni és kezelni. Az ilyen csomagolóanyagok az EN 13432 európai szabványnak megfelelően 12 héten belül 50-70 °C-on teljesen lebomlanak.
 
Ha nincs tanúsítva… 

Szembe kell nézni vele: a tanúsítás – pénz. A tanúsítással járó költségek a kisebb termelőket könnyen visszatántoríthatják a tanúsítvány megszerzésétől. Sok termelő ugyan még nem érte el a tanúsításhoz szükséges fenntarthatósági szintet, de folyamatos fejlődést mutat – ha őket támogatjuk, erőfeszítéseik folytatására és a folyamatos fejlesztésre motiváljuk őket. A fenntarthatóbb módszerek alkalmazására ezért a tanúsítvánnyal nem rendelkező termelőknél is bátran rákérdezhetünk!