Csokoládé
Minden, amit egy édesszájú csokoládérajongónak tudnia kell a csokoládéról.

A csokisztori
A csokoládéból készült finomságok ma is ugyanúgy kényeztetik végtelen variációikkal az édesszájúakat, mint 3000 évvel ezelőtt. Az ősi maja és azték kultúrák a kakaófának gyógyító hatást tulajdonítottak, maga a kakaóbab a primitív népek hivatalos fizetőeszköze is volt. A víz, kakaó, vanília és erőspaprika elegyéből az aztékok által évszázadok alatt kifejlesztett „keserű víz” a mai fogyasztók édesebb csokoládéitalává nőtte ki magát. A 19. század a szilárd csokoládé felemelkedésének időszaka volt, ami azóta számtalan formában kapható.
A csokoládé szárított és fermentált kakaóbabból készül. A kakaófa a déli szélesség 23 fok és az északi szélesség 23 fok közötti trópusi országokban – mint Costa Rica, Peru, Indonézia, Ghána, Elefáncsontpart – terem. A legkiválóbb és legkülönlegesebb csokoládék főleg Criollo, Trinitario és Nacional kakaóból készülnek. Egyetlen csokoládé majdnem 600 féle ízt tartalmazhat.
Ma a gyümölccsel, chilivel és akár a gyömbérrel való rendhagyó kombinációk virágkorukat élik. Annak ellenére, hogy ezek az édes kísértések a legkülönbözőbb formákat öltik, a klasszikus verziók is stabilan tartják pozíciójukat a laza, könnyed mousse-ban, ízletes süteményekben, a krémes szószokban, ropogósabb kemény borításokban stb.
Ízletes verziók
Az étcsokoládénak akár 70%-nál is magasabb a kakaótartalma. Íze különösen jól passzol a csípősebb ízesítésekhez. Az 55% kakaótartalmú csokoládé kifejezetten kedvelt és jól kiegészíti a különböző töltelékeket, valamint a cukorkák méltó bevonata.
A tejcsokoládé magas tejportartalma miatt puhább és könnyedebb, illetve magas cukortartalma teszi édesebbé.
A félédes étcsoki 48% kakaótartalmával szilárdabb, nehezebben olvad. Éppen ezért ideális sütemények, édességek, desszertek dekorálásához.
A fehér csokoládé tulajdonképpen nem is csoki, mivel nem tartalmaz kakaót. Legalább 20% kakaóvajat viszont igen, a tetszetősebb dekorációk kiváló alapanyaga.
Csokoládé és mogyoró
A csokoládé és a ropogós mogyoró nemcsak harmónikusak együtt, de bizonyítottan jó hatással vannak a szívre, a keringésre, és ráadásul az édességkedvelők nagy kedvencei. Kiváló alapanyagai a desszerteknek, de segítségükkel a zöldség és húsételeket is újra tudjuk definiálni.
Tipp
A csokoládé nagyon érzékeny a hőmérsékletre. 12-18 °C között, száraz helyen kell tárolni, ahol más szagokat nem tud felvenni. A túl magas vagy túl alacsony hőmérsékletet az íze bánja, ráadásul a külalakja is megszenvedi. Túl nagy melegben ugyanis a kakaóvaj elválik a kakaómasszától, és csokink szürke lesz.
Kóstolás
A csokoládékóstolás és a borkóstolás folyamata hasonló. Vizuálisan a csokoládénak selymes, fényes felülettel kell rendelkeznie, és mint egy jó bornak, illatában komplex aromákat (pl.: virágos, gyümölcsös, pikáns) kell mutatnia. Az íznek a lehető legharmónikusabbnak és kiegyensúlyozottabbnak kell lennie keserűségében, édességében, savasságában.