márton nap

Márton napi ajánlataink

Közeleg a Márton nap!

November 11-én szent Mártonra emlékezünk. Új borokat kóstolunk és izgalmas libás finomságok kerülnek az asztalra.

Ezen a napon őseink hagyományait elevenítjük fel, akik úgy tartották: 

„Aki Márton napját libát nem eszik, egész éven át éhezik!”

Mi a METRO-nál szezonális ajánlatokkal készülünk erre a napra, amihez recepteket is gyűjtöttünk.

Tekintsd meg ajánlatainkat és készülj velünk a Márton napra!

Márton-nap a 21. században

Márton nap

Ki Márton-napkor libát nem eszik, egész évben csak éhezik! – szólt a közmondás, és ugyan ki merne kockáztatni egyévnyi éhkoppot, különösen, ha olyan ízletes csemege fogyasztásával lehet megváltani az átkot, mint a libahús?

A leendő Tours-i püspök esete az árulkodó libákkal

Hogy miért eszünk éppen Márton-napján libahúst? A fenséges fogásokkal november 11-én Szent Mártonra emlékezünk, a 4. századi Pannónia provincia szülöttére, későbbi Tours-i püspökre. A csodatévő szerzetest ugyanis a trombitahangú szárnyasok árulták el gágogásukkal, amikor püspökké választása elől szerénységében Márton a baromfiudvarba rejtőzött.

Faluhelyen praktikusan november elejére értek vágósúlyba a hizlalt ludak, így levágásuk egyébként is időszerű volt. Szokás volt az ilyenkor sült libának a hátsó feléből lekanyarított szeletet a papnak elküldeni – nyelvünk ezt a hagyományt a püspökfalat kifejezésben őrzi.

Libahús-fogyasztással az egészségért

A libahús a 21. századi egészségtudatos étrendbe is kiválóan beleillik, hiszen alacsony koleszterin- és magas ásványianyag-tartalommal büszkélkedhet. A libazsír az egyik legegészségesebb állati zsiradék, ám a sovány étkek kedvelői is megtalálhatják számításukat a libahúsban: az állat zsírja ugyanis a bőrben, illetve közvetlenül a bőr alatt található; ezektől megszabadítva zsírszegény, mégis tápláló fogás készíthető belőle.

A hagyományos receptek párolt lilakáposztát, hagymás tört burgonyát vagy zsemlegombócot ajánlanak a libasült mellé, de a kortárs gasztronómia hívei párolt vagy sült gyümölcsöt, édesburgonyát, vagy éppen az ősz idényzöldségeit, például gombát vagy sütőtököt is tálalhatnak köretként. A libát süthetjük egészben – érdemes meg is tölteni diós, majorannás töltelékkel – vagy nemesebb részeit, mint a combját vagy a mellét külön is elkészíthetjük.

METRO-tipp: Mind a hagyományos, mind a modern libahús-fogásokat fel lehet dobni, ha grillen készítjük el! A jellegzetes grillezett íz megbolondítja a megszokott ízeket, főleg, ha üde gyümölcsízekkel, harsogó színekkel tesszük izgalmassá! Készítsünk füstölt libamájat gyömbéres almapürével, göngyöljünk véres hurkát a libamellbe, és tálaljuk vöröslencsével és grillezett szilvával, vagy körítsük a grillezett libacombot ropogós sütőtökös-káposztás rétessel!

Libahús helyett

A libához hasonló hússzerkezettel és ízvilággal rendelkezik egy másik házi szárnyas, a kacsa is. Biztosra vehetjük, hogy a késő ókori baromfiudvarban, ahol Márton elrejtőzött, a libák mellett kacsák is hangoskodtak, így a Márton-napi babona által ránk rótt libalakoma-kötelezettség némi nagyvonalúsággal kiváltható kacsahússal is. Aki pedig csak „kicsiben” ünnepelné a Márton-napot, annak a libamájpástétom vagy az örök klasszikus, a libamájjal lesütött libazsír szerezhet kellemes ízélményeket.